Patiala, Punjab
GST No. 03AHTPG8054C1ZG
Call 08047788156 79% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Square Meter
| Partition Type | Modular Panel |
| Core Material | PUF |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Material | GI / GPSP / |
| Surface Treatment | Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Panel Width | 1200 mm |
| Thickness | 0.6 / 0.8 |
| Provide Installation | Yes |
| Strength | High |
| Moisture Content | Negligible |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Fire Rating | 2 Hour |
| Edge Profile | Square Edge |
| Density | For puff 40 kg/m3 for rockwool 44 to 144 kg/m3 |
| Material Grade | GI / SS |
| Manufacturing Technique | Clear Glass |
| Weight Of Panel Per Sq Mtr Area | 40 kgs |
| Coating Thickness | 80 TO 100 MICRONS |
| Effective Cover Width | Powder |
| Theme | Plain |
| Brand | TRIO |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Square Meter
Product Brochure
| Partition Type | GI Panel |
| Core Material | PUF |
| Material | GI Powder Coated |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Pharma |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Panel Width | 1200 mm |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Joint Type | Tongue Groove |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details