Patiala, Punjab
GST No. 03AHTPG8054C1ZG
Call 08047788156 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1500x2100 mm |
| Door Type | Double Door |
| Door Thickness | 46 mm |
| Infill Material | Rockwool |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Frame Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Brand | Trio India |
| Usage/Application | Commercial |
| Shutter Sheet Thickness | 0.8 mm |
| Open Style | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Vision Panel | Yes |
| Application Area | Hospital, Office, Factory, Hotel, Warehouse |
| Hardware Included | Flush Bolt, External Trim, Door Closer, Hinges, Panic Bar |
| Country Of Origin | India |
| Fire Resistant | Yes |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Material | GI |
In order to cater the variegated demands of our clients, we are offering an excellent quality range of Metal Fireproof Door.
View Complete details